Szeptember 29-én már 14. alkalommal fedezhetik fel a természetbarátok Szendrő kevéssé ismert, de annál szebb és izgalmasabb természeti és kulturális kincseit, több gyönyörű panorámát kínáló kilátót is érintve. A Szendrő körül gyalogszerrel túra részleteiről a szervező, Antal Ferenc számolt be nekünk.
Több mint egy évtizede rendezitek meg ezt a túrát. Mi a célotok vele, és minek köszönheti töretlen népszerűségét?
Rengeteg olyan természeti és kulturális nevezetesség található Szendrő környékén, amelyet a hagyományos turistautakon járva nem feltétlenül tudnak felfedezni a túrázók. Sok helybéli viszont jól ismeri ezeket a kincseket, és szívesen meg is mutatja az érdeklődő természetjáróknak. A célunk az, hogy ezekkel a látványosságokkal megismertessük az embereket. A szintén népszerű, tavaszi Vitézlő Teljesítménytúránkon a résztvevők maguk kirándulnak az útvonalon, itt viszont a vezetett túrák vonzzák inkább a túrázókat. Korábban jártunk például a környékbeli faszénégetőnél, tehenészetben, méhészetben stb. Szóval a természetjáráson túl érdekes plusz élményeket is kínál a túra. A program népszerűségének másik titka, hogy ez egy családias kirándulás, nem a teljesítménytől szól, hanem arról, hogy a körülöttünk lévő szép dolgokra együtt rácsodálkozzunk.
Mik azok a látnivalók, amiket idén érint a túra?
A kirándulás a Csáky-kastély megtekintésével és történetének ismertetésével indul. A túra során látni fogjuk a rakacai víztározót, a Csehi-tanya haranglábát és a Galvács 56-os tanösvény egy részét a kilátóval. Minden táv érinti a szendrői Felsővárat, ahonnan belátni az egész környéket. A 15 és a 25 km-es túra útvonala elvezet a görögbérci kilátóhoz is. A Csáky-kastély különösen érdekes, mert bennet egy közművelődési központ és egy könyvtár működik, illetve van egy gyönyörű kertje egy ritka szép gingko biloba fával. Félóránként indulnak a vezetett túrák, ahol a túrázók sok érdekes történetet hallhatnak a látnivalókról. De persze van arra is lehetőség, hogy a résztvevők a maguk tempójában fedezzék fel a környéket egy itiner segítségével.
Milyen edzettségű természetjáróknak ajánlod a túrát?
Gyakorlott és teljesen kezdő túrázókat is örömmel látunk. Sőt: sokan ezen a túrán kezdik el a természetjárást. Érdemes is, mert itt nem kell attól tartaniuk, hogy eltévednek az erdőben, hiszen vannak túravezetők, így valószínűleg később bátrabban látnak majd neki esetleg egy egyéni túrának.
Vannak visszatérő túrázóitok?
Igen. Sokaknak annyira tetszik a tavaszi Vitézlő Teljesítménytúra, hogy ősszel is végig szeretnék járni az útvonalat. Mások a vezetett túra kedvéért jönnek vissza. Több nyugdíjas és gyerekes család is akad a visszatérők között. Ez érthető, hiszen ők inkább a tájban szeretnének gyönyörködni, semmint arra ügyelni, hogy el ne tévedjenek az erdőben.
Mekkora az érdeklődés a túra iránt, hány emberre számítotok?
100 és 200 között szokott lenni a résztvevők száma, de ez a szeptember végi időpont már erősen időjárásfüggő, ezért nem lehet megjósolni, mennyien jönnek. Tavaly nagyságrendileg 200 embert sétált velünk. Érdeklődőkből évről évre egyre több van, de alapvetően nem az a célunk, hogy egy sok száz fős eseményt hozzunk létre, inkább az, hogy akik jönnek, azok kényelmesen és jól érezzék magukat, illetve, hogy kuriózumokat lássanak. Ezt nagy tömeggel nem tudjuk megoldani, 20–30 fős csoportlétszámokkal valósítható meg ideálisan.
Melyik táv a legnépszerűbb?
A 15 km-es. Viszont idén hirdettünk 10 km-es túrát is, mert sokan jelezték, hogy a 15 km-t soknak érzik. Van, akiknek viszont a 15 is kevés: ők 25 km-en indulhatnak.
A visszajelzések alapján mit szeretnek a leginkább a résztvevők a túráitokon?
Egyértelműen a bennfentes információkat és a helyi látnivalókat. Azt, hogy például együtt felfedezhetünk egy érdekes facsoportot vagy egy madár fészkelőhelyét, és persze a kilátókat. Sokan egyébként évközben is megkeresnek minket, hogy hogyan juthatnak el a túrákon látott helyekre, mert szeretnék egyénileg is újra megnézni. Ami pedig a legszebb az egészben: a séták során barátságok szövődnek, a túrázók mindig jókat beszélgetnek.