Tavaszi túraszezon: mit pakolj a hátizsákba és mit ne?

Ahogy az első napsugarak felbukkannak, előmerészkednek a túrázók is téli „rejtekhelyükről”, a meleg szobából. Ha te is közéjük tartozol, akkor itt az ideje, hogy tavaszi nagytakarítást végezz a hátizsákodban is! Összeszedtük, minek kell biztosan benne lennie, és mi az, ami nyugodtan otthon maradhat, ha útnak indulsz.

Mivel az Ötpróba-túrák leginkább egynapos kirándulások, ezért ezúttal főként a rövid túrákra fókuszáltunk – a hosszabbak kicsit komolyabb felszerelést és rákészülést igényelnek. A kisebb túrákhoz tehát a következőkre lesz szükséged:

Étel-ital

Ami a folyadékpótlást illeti: semmiképp se szénsavas, cukros és színes-szagos üdítőket válassz, mert ezek nemcsak egészségtelenek, de még szomjasabb leszel tőlük. Emiatt viszont nagyobb mennyiséget kellene magaddal cipelni belőlük, ami teljesen fölösleges. A legjobb, ha ásványvízzel töltöd tele a kulacsodat. Melegebb időben akár előzőleg be is teheted a fagyasztóba egy kicsit az üveget, hogy tovább maradjon hideg a víz. Az pedig, hogy mennyit vigyél magaddal, leginkább attól függ, hogy útközben tudsz-e vízhez jutni, és pótolni, ami elfogyott. Például egy tiszta forrásból vagy egy falu kisboltjából. Ezzel kapcsolatban jól teszed, ha előre tájékozódsz.

Ugyanezt az ételekről is elmondhatjuk: ha menet közben útba tudsz ejteni egy boltot, esetleg a szálláson vagy frissítőponton étellel is várnak, akkor nem muszáj nagyon bespájzolni. Néhány gyümölcsre, energiaszeletre, kekszre és szendvicsre persze szükség lesz. Utóbbiba olyasmit tegyél, ami kevésbé romlandó, például téliszalámit.

Útipatika

Az erdőket-mezőket járva az egyik legnagyobb fenyegetést a kullancsinvázió jelenti – főleg a tavaszi-nyári időszakban. Ezért a kullancsriasztó krém vagy spray ne csak lapuljon csendben a hátizsákod mélyén, hanem már indulás előtt alaposan kendd be magad vele. Tévhit, hogy az oltás mindentől megvéd: a Lyme-kór ellen például nem hatásos, pedig azt is kullancsok terjesztik, ezért tényleg ne sajnáld használni a riasztót.

A másik „mumus” a napszúrás és aleégés. Ezeket könnyen megelőzhetednapkalappal, fejkendővel vagy baseballsapkával, és persze minél magasabb faktorszámú fényvédő krémek használatával. Ezekkel se spórolj, ha a természetben jársz, mert még az árnyasabb erdőkben is át-átszűrődik a napfény a lombok között. Arról nem is beszélve, hogy a krém egy részét le fogod izzadni hegymenetben, ezért fontos, hogy újra és újra bekendd magad.

A fentiek mellett biztos, ami biztos alapon jól jöhet pár szem fájdalomcsillapító és görcsoldó, illetve néhány ragtapaszpapírzsebkendő, egy guriga WC-papír ésrovarcsípés elleni krém is. De ezeknél is fontosabb aCalcimusk ampulla,kalciumos pezsgőtabletta vagy egy hasonló szer, ami méhcsípésesetén véd a súlyos allergiás reakciók ellen. Ezt semmiképpen ne hagyd otthon! Ahogy azokat agyógyszereket sem, amiket rendszeresen szedned kell (pl. magas vérnyomás vagy szívbetegség ellen). Ha asztmával vagy epilepszia jellegű betegséggel küzdesz, akkor a sürgősségi szereidre is gondolj!

Ha pedig néha kimegy a bokád, akkor előrelátóan dobj be egy fáslit pluszban a hátizsákodba.

Ruha

Az, hogy mit viselsz és viszel magaddal a túrára, nyilván leginkább időjárásfüggő – ami tavasszal még igen csalóka. Ezért az esőkabátnak a hátizsákodban a helye, de szerencsére könnyű, így meg sem fogod érezni. A legjobb, ha a bakancsod is vízálló.

Akármilyen meleg van, a legcélszerűbb a hosszú ujjú felső és nadrág: gondolj a kullancsokra és a napégésre! Minden évszakban beválik a réteges öltözködés – nincs ez másként a tavaszi hónapokban sem. De nem muszáj mindig kabátot cipelni magaddal vagy magadon: jó idő esetén egy lazább pufi- vagy termomellény is megteszi.

Kütyük és egyebek

A tipikus papíralapú túrakellékeket – úgymint: térképmenetrendekinfók a pecsételőpontokról – az irataiddal együtt lehetőleg egy vízhatlan tasakba tedd. Ez nemcsak eső esetén védi a papírokat, de akkor is, ha véletlenül beleborulna a víz a táskádba vagy ha átgázolnál egy patakon. Egy toll és egy jegyzetfüzet sem árthat, és persze készpénzből is legyen nálad elég a bankkártyán túl, gondolva egy esetleges balesetre vagy arra, hogyha netán a terveid ellenére mégis szállás után kellene nézned.

Mivel a túrázás a természet szépségeiről szól, alap amesszelátó és a fényképezőgép vagy mobil. Az utóbbit (teljesen feltöltve!) a segítségkérés, illetve a GPS, a digitális térképek és a zseblámpa-alkalmazások miatt is tartsd magadnál – de a töltőt is tedd be azért, hátha a falusi vagy városi megállóknál használnod kell.

Ha kipipálgattad a checklistet, és ezek mind megvannak, akkor nagy baj már nem lehet. Hiszen a két legfontosabb: a kitartás és az elszántság mindig nálad van.