Egy vérbeli túrázó szereti a kihívásokat – de a hőség nem feltétlenül tartozik a kedvencei közé. A nyári túrákat viszont kár lenne egy kis kánikula miatt kihagyni, ezért összeszedtük, mi mindenre lesz szükséged a melegben a szokásos, nem romlandó szalámis szendvicseken túl.
Innivaló. Egy hosszabb nyári túrán több liter víz is elfogy, csak sajnos általában éppen a vizesüveg a legnehezebb, ami lehúzza a hátizsákodat. Ezért derítsd fel előre és kalkuláld be az utadba, hogy milyen távolságban találhatóak a források, kutak, netán kisboltok – ha szinte biztosan előrelátható, hogy az utad során egyáltalán lesznek ilyenek. Ha nem vagy biztos benne, akkor marad a cipekedés – de vigasztaljon, hogy hazafelé már sokkal könnyebb lesz a hátizsák, ha szorgalmasan kortyolgattál útközben.
Naptej. Tévhit, hogy az erdőben nem érnek utol az UV-sugarak: a fák lombja között beszűrődő napfény nagyon alattomos tud lenni, és észrevétlenül is leégést okozhat. Ezért jól teszed, ha vastagon bekened magad naptejjel – a legjobb, ha izzadásálló sportnaptejet választasz. Ha van fényvédő sapkád vagy napkalapod, azt se hagyd otthon, és főleg ne röstelld viselni, amikor szükség van rá.
Kullancsriasztó. Sajnos alapadottság, hogy a legtöbb kullancs az erdőben tanyázik. A legbiztosabb fegyver ellenük, hogyha előzetesen beoltatod magad. Ha erről lecsúsztál, akkor viszont vigyél magaddal kullancsriasztó spray-t vagy krémet – és ne sokat tartózkodj sűrűbb bokrok között. Bár hőségben nem kimondottan kellemes viselet, a kullancsok nem szeretik, ha hosszú nadrágot viselsz, hiszen így nem tudnak megcsípni.
Megfelelő ruha és cipő. A hosszú nadrág és a hosszú ujjú póló nemcsak a kullancsok ellen tehet jó szolgálatot, de részben a leégést is kivédheted vele. Bármennyire meleged van, egy vékony zoknit mindenképp érdemes húznod a cipődbe, hogy ne csússzon menet közben a lábad az izzadtságtól. Ami pedig a legfontosabb: a saját érdekedben kényelmes cipőt válassz, mert ha nyom valahol, akkor pár kilométer után megjelennek a vízhólyagok, amit biztosan nem szeretnél. Ha pedig lóg az eső lába, vagy nedves időt jeleztek előre, akkor egy esőkabátra is szükséged lehet.
Elsősegélycsomag. Egy rövidebb túránál nyilván nem kell magaddal cipelni egy full extrásan felszerelt orvosi táskát, de néhány fájdalomcsillapító és ragtapasz vagy kötszer azért jól jöhet menet közben, sose lehet tudni alapon. Utóbbiak főként azért, mert nyáron több testrészed van szabadon, mint más évszakokban, ezért óhatatlanul is gyakoribbak a karcolások és a kisebb sérülések. Emellett a papírzsepi, a fertőtlenítő kendő és a WC-papír is jól jöhet.
Térkép és GPS. Tájékozódás tekintetében nem érdemes vagánykodni akkor sem, ha azt érzed, hogy úgy ismered a terepet, mint a tenyeredet. Egy túratérkép nem túl nehéz, dobd be a hátizsákodba – inkább, mint hogy kellemetlen meglepetés érjen menet közben. A mobilod GPS-e nem elég, mert a telefon könnyen lemerülhet, és akadozhat a térerő is.
Nézz utána, hogy július-augusztus hónapban hol gyűjtheted ötpróba pontjaidat túrázással:
2018. július 21., Kék Balaton, Balaton felvidék: 163-130-110-80-60-48.5-42-34-15 km/6, 6, 6, 6, 6, 6, 4, 2 pont
Tudj meg többet a túráról itt: https://tturak.hu/hikeOccasion/719/details
2018. augusztus 25., Eger Csillaga, Bükk: 50-25-15 km/ 6-3-2 pont
Nevezz az eseményre még ma: https://www.egercsillagatt.hu/