Langyos, meleg… Forró! Avagy így sportolj hőségben

Az igazi sportembert nem tántoríthatja el a mozgástól holmi kánikula! Dicséretes, ha te is ilyen elszánt vagy – de sosem árt, ha felkészülsz a nyári meleg veszélyeire, hogy csak a mozgás örömére koncentrálhass. Összegyűjtöttük a legjobb praktikákat a meleg ellen, amiket érdemes bevetned egy-egy nyári edzés alkalmával.

Igyál sokat – de nézd meg, hogy mit!

Ha sportolsz, akkor a napi 2-3 literes alap folyadékadagodat tornázd fel 4-6 literre. A vízhiányos szervezet ugyanis bizonyítottan kevesebb erőt tud kifejteni, és az állóképessége is jelentősen csökken. A legjobb, ha ásványvízzel frissítesz, de alkalmanként jól jöhet egy-egy izotóniás ital is, a kiizzadt ásványi anyagok pótlására. Ha rövidebb ideig edzel, akkor elsősorban az elektrolitok pótlásán legyen a hangsúly – hosszú távú, állóképességi edzésnél viszont már bejöhetnek a képbe a szénhidrátos sportitalok is.

Bármit is iszol, ne legyen jéghideg. A túl hideg ital pont ellenkezően hat, mint várnád: ahelyett, hogy lehűtene, kicsit megemeli a testhőmérsékletet, ami nyáron senkinek sem hiányzik.

Edzés előtt egy órával már készülj a kiszáradás elleni védelemre: ekkor igyál meg 1 liter vizet, közvetlenül edzés előtt 20-30 perccel pedig még egy fél litert. Edzés közben pedig kb. 10 percenként kortyolgass egy kis folyadékot.

Óvatosan a nappal!

Ha szabadtéren sportolsz, akkor a legjobb, ha egy hűvös, árnyékos helyet stoppolsz le magadnak. Persze ez például strandröplabdánál nem opció – viszont arra bármilyen sportág esetén figyelj, hogy a legforróbb órákat (11:00 és 15:00 között) ne a tűző napon töltsd. Ilyenkor különösen alattomos az UV-sugárzás, és ugye, nem szeretnél bőrrákot kapni?

A fényvédővel ne spórolj, akkor sem, ha árnyékban mozogsz, hiszen a fák ágai között is átszűrődik a napfény. Minél magasabb faktorszámú naptej lapul a sporttáskádban, annál jobb – de még ennél is fontosabb, hogy izzadásálló legyen. A kifejezetten sportolóknak szánt termékekkel nem nagyon lőhetsz mellé.

Legyél pro az öltözködésben!

Ha a szabadban sportolsz, akkor szellős, fehér vagy világos edzőruhát válassz, amiben nem rekedt bent a meleg, és átereszti a fényt. A legjobb anyag ilyenkor a pamut vagy más, légáteresztő anyagok. A műszálas szereléseket inkább süllyeszd el a gardrób mélyére, mert könnyen bebüdösödnek, és nem kellemes viselni őket. A napra lehetőleg ne merészkedj ki sapka, kendő vagy kalap nélkül, a szemed épségét pedig UV-szűrős napszemüveggel óvd.

Hűtsd magad, de okosan!

Szabadtéri edzés esetén a legjobbat akkor teszed magaddal, ha a hűvösebb hajnali vagy esti órákra időzíted a sportolást: ekkor a tested hűtése sem lesz akkora kihívás. Sportolás után a szélsőséges meleg vagy hideg helyett langyos vízzel zuhanyozz.

Ha edzőterembe jársz, akkor pedig bánj okosan a légkondival. Edzés után ne vágtass azonnal ki a hűtött helyiségből, hogy arcon csapjon a hőség, mert ez alaposan megviseli a szervezetedet. Előbb kicsit szoktasd magad a melegebb levegőhöz egy nem légkondicionált helyiségben, pl. az előtérben vagy az öltözőben.