Kis turistajelzés – kalauz

Ha kezdő túrázó vagy, akkor már biztosan tapasztaltad, hogy néha szinte kínainak tűnnek a fákra pingált színes turistajelzések. A GPS vagy a mobilod viszont néhanapján csődöt mondhat, ezért nem árt képben lenned a leggyakoribb felfestésekkel kapcsolatban – biztos, ami biztos. Összeszedtük azokat, amelyekkel szinte biztosan találkozni fogsz erdei barangolásaid során, és amelyek megóvnak attól, hogy eltévedj.

A turistajelzéseket nemcsak a tájékozódás miatt érdemes követned, hanem azért is, mert általában a legszebb, könnyen járható erdei utakon vezetnek végig, így segítségükkel kihozhatod a legtöbbet a természetjárásból. De lássuk, melyik jel mit akar neked mondani!

A kék sáv a legfontosabb és leghosszabb országos vándorútvonalakat jelöli (ilyen pl. az Országos Kéktúra vagy a Balatoni Kék), amelyek több tájegységen és legalább egy hegységen is áthaladnak.

A piros sáv a megyei vagy regionális vándorútvonalak jele. Ezek az utak szintén több tájegységet és minimum egy hegységet érintenek (pl. Dél-dunántúli Piros Túra). Ha a környéken épp nem vezet országos jelentőségű kék útvonal, akkor a piros a legfőbb útvonalat jelöli.


és

A helyi jelentőségű vándorútvonalakat sárga és zöld sáv mutatja (pl. Északi
Zöld, Mecseki Zöldtúra).

Útelágazáshoz érkeztél! A kereszt általában a sávjelzésű utak kereszteződéseire hívja fel a figyelmedet, de utalhat akár rövidítő vagy állomáshoz vezető útra is.

Ha ezt a jelet látod, akkor már készülhetsz is lelkiekben egy jó kis hegymenetre és megérdemelt jutalmadra: a szép panorámára! A háromszög ugyanis hegycsúcsot vagy kilátót jelent.

Nem gond, ha kiürült a kulacsod: a körjelzést megpillantva biztosan tudhatod, hogy forrás vagy kút van a közelben, így nemsokára megtöltheted az üvegedet.

A négyszög lakott területre, szálláshelyre vagy állomásra figyelmeztet, azaz: nagy örömmel fogod felfedezni, ha kimerültél, és pihenésre vágysz.

Az ómega jelzést követve egy barlang bejáratához érkezel hamarosan.


és

Kultúrprogram a láthatáron! Amikor megpillantod ezeket a jeleket, akkor már biztos, hogy romok vagy emlékművek következnek, hogy elmerenghess egy kicsit a történelmen.

Ha nemcsak az Ötpróba-pontokat, de a pecséteket is gyűjtöd, akkor ezt a jelet felfedezve tudhatod, hogy jó helyen jársz.

Ez a jelzés körsétára vagy körtúrára hívja fel a figyelmedet. Általában akkor érdemes errefelé menned, amikor rövid kirándulást szeretnél tenni, és mondjuk egy parkolóból indulsz, ahová vissza is akarsz térni.

A tanuló vezetőkről könnyű lesz megjegyezned ezt a jelet. Főleg, hogy tulajdonképpen tanuló túrázókra utal a T betű: ebbe az irányba indulva ugyanis tanösvényre érkezel.

Sikeres tájékozódást, és sok-sok túrapontot kívánunk!

Illusztrációk: Turistajelzes.hu