Kamaszkorba lépett a Vitézlő teljesítménytúra

Április 14-én immár 13-adik alkalommal barangolhatják be a vadregényes Bódva-völgyet és környékét a szendrői Vitézlő Teljesítménytúrára látogatók. A rengeteg látnivalóval kecsegtető, meseszép vidékeken vezető túra gyalogosan, futva, kerékpárral és – most először – evezve is végigjárható. De mit kínál még az ötpróbázóknak ez a különleges rendezvény? Elmesélik a lelkes szervezők.

A Vitézlő Teljesítménytúra nagy múltra tekint vissza. Készültök-e valami újdonsággal a korábbi évekhez képest?

Az egyik legnagyobb újdonság, hogy csatlakoztunk az Ötpróba mozgalomhoz, így a korábbi három sportág – a futás, a túrázás és a kerékpározás – kijelölt távjain túl idén már egy negyedik próba, a kajak-kenu futam is teljesíthető.

A másik fontos újítás, hogy reggel 6:00-tól délután 13:00 óráig folyamatosan rajtolhatnak a résztvevők. Sokan érkeznek vonattal a túrára, hiszen az ötpróbázók 50%-os kedvezménnyel utahatnak, így viszont korábban sajnos gyakran tumultus alakult ki a járatokon. A folyamatos rajtoknak köszönhetően viszont ez most már elkerülhető.

Szintén a résztvevők kényelmét szolgálja, hogy a futó- és túraversenyt elkülönítettük egymástól: külön útvonalon haladnak a nevezők, így nem akadályozzák egymást. Újdonság az is, hogy idén a korábbi évektől eltérően a nevezéssel egyidőben, előre is ki lehet fizetni a nevezési díjat.

A túra egyik különlegessége, hogy rengeteg környékbeli látnivalót érint. Mi mindennel találkozhatnak a résztvevők?

Az egyik a gyönyörű Ördög-gát, ami egy vadregényes, patakkal átszelt szurdokvölgyben található. De számos várat, kolostorromot és kastélyt is említhetnék, köztük a pár éve felújított edelényi kastélyt, illetve a Martonyi kolostorromot vagy a szalonnai református templomot. Lenyűgöző a kilátás a szendrői kilátóból is, ami a helyi várban található. De a Rudapithecus Látogatóközpont is nagy élményt kínál, hiszen mindent megtudhatnak az érdeklődők a híres emberszerű ősmajomról. Ha pedig valaki a túra után is szívesen itt maradna még kicsit, hogy szétnézzen a környéken, az itinerét bemutatva különféle kedvezményeket vehet igénybe, pl. az aggteleki cseppkőbarlangban.

Hány emberre számítotok idén?

A részvételi kedv erősen időjárásfüggő, de az elmúlt 4-5 évben átlagosan 1000-1300 ember látogatott el a rendezvényre. Idén az Ötpróba miatt több érdeklődő várható, akár 1500-an is, de nem lepődnénk meg egy 2000-es létszámon sem, ha nagyon jó időt sikerül kifognunk.

Melyik túratípus a legnépszerűbb?

Elsősorban a rövidebb távokat szeretik az emberek, leginkább a 15 km-es túrákat. Az Ördög-gáthoz minden évben ellátogat 300-400 túrázó. Egyre inkább jellemző viszont, hogy a versenyzők egyszerre többféle sportágba és távba is belekóstolnak, illetve az is, hogy családdal együtt érkeznek. Tipikus, hogy az apukák futnak vagy bicikliznek egyet reggel, majd délután végigsétálják valamelyik túrát már a gyerekekkel.

A túra szervezőjének, a Szendrői Természetjáró Szakosztálynak köszönhetően sokat korszerűsödtek a túraútvonalak. Mit tesztek a fejlődés érdekében?

A szakosztály tevékenysége révén valóban rengeteg új út és tanösvény létesült, hiszen 15 éve foglalkozunk ezzel. Amikor elkezdtük, akkor még egy centiméternyi turistaút sem volt Szendrőn, ma pedig már egy 80-100 kilométeres turistaút-hálózatot tartunk karban, a többségét mi alakítottuk ki. Sokat pályázunk felújítási célzattal. A március 15-ei hosszú hétvégén pedig 20-30 munkatársunk javítgatta a jeleket és gazolt az útvonalainkon, illetve tartott terepszemlét, hogy felfedezze az esetleges puszításokat, például a vihar által kidöntött fákat.

Sok oktatási intézménnyel és civilszervezettel működtök együtt. Mit jelent ez?

Az együttműködéseink fő célja természetesen a térség népszerűsítése, illetve a természetjárás megszerettetése az emberekkel, főleg a gyerekekkel. Ezért valóban sokat dolgozunk együtt az Aggteleki Nemzeti Parkkal, valamint kisebb helyi és környékbeli civil csoportokkal. Utóbbiakkal kölcsönösen segítjük egymást: hol egyikünk, hol másikunk segít be például egy-egy vár karbantartásában.

Ami az iskolásokat illeti: főként azt szeretnénk elérni, hogy a gyerekek emlékezetes élményeket szerezzenek a térségben, hogy aztán később, felnőttként és akár már a saját családjukkal együtt visszajárjanak. Sok egyetemen és főiskolán például testnevelés krediteket lehet szerezni a túráinkon való részvétellel.

A fentiekre irányuló törekvéseink eddig nagyon sikeresnek bizonyultak, hiszen sok diák és felnőtt akár külföldről érkezve is újra meg újra részt vesz a programjainkon. Olyanok is akadnak, akik a túráink során annyira beleszerettek a tájba, hogy itt vásároltak házat és letelepedtek.

Fontos célunk a helyi gazdaság fellendítése is, ezért környékbeli termelők részvételével egy kis termelői piacot is létrehoztunk a túrák helyszínén, ahol a látogatók mézeskalácsot, bionövényeket és kézműves termékeket vásárolhatnak.