A Balaton-part egyik legszebb futóútvonala vár azokra, akik idén is végigküzdik a II. BÚI Félmaraton és Minimaraton szabadon választható távjainak valamelyikét. Fonyód egyik legizgalmasabb tavaszi sporteseményén – az előző évekhez hasonlóan – indul Zemen János volt olimpikon is, aki mostanában mesteredzőként neveli az ifjú reménységeket. A montreali olimpián az 1500 m-es síkfutás döntőjébe jutott sportoló teljesítményét azóta sem sikerült magyar középtávfutónak túlszárnyalnia. Egy élő legendával beszélgettünk tehát, többek között a sikeres felkészülés fortélyairól.
Az 1976-os olimpián emlékezetes produkciót láthattak Öntől a sportrajongók. Hogyan kezdődött a karrierje, és manapság milyen szerepet játszik az életében a mozgás?
Ügyes, mozgékony gyerek voltam. Az én időmben, a 60-as években mi a téren nevelkedtünk: a nyári szünetben végig kint voltunk. Sokat másztunk fára: cseresznye nem nagyon maradt arrafelé, amerre mi megfordultunk… Meg persze fociztunk éjjel-nappal. De alapvetően 14 éves korom óta futok egyfolytában, és a mai napig központi helyet foglal el az életemben a sport. A sportkarrierem azzal kezdődött, hogy a testnevelő tanárom meglátta bennem a tehetséget, és biztatott a versenyzésre. Majd idővel élsportolóvá váltam. Tulajdonképpen nagyjából 40 éve nem járt magyar középtávfutó az olimpián, az én szereplésem óta. Nagy öröm számomra, hogy nemrég életműdíjat kaptam mindazért, amit a sportért tettem az évek során. A BÚI és általában az Ötpróba maratonjain elsősorban azért indulok, hogy példát mutassak mások számára. 68 éves vagyok, és nyugdíjasként is edzősködöm. Szinte ugyanannyit foglalkozom sporttal, mint korábban. Hogy miért? Egyszerűen szeretem.
Melyek a tanítványai legszebb eredményei, és kikre a legbüszkébb?
Sok tehetséggel találkoztam és dolgoztam pályafutásom során. Talán Csomor Erika többszörös duatlon világbajnokot emelném ki elsősorban, aki egy hawaii Ironman kihíváson a világ első 5 legjobb időt teljesítő versenyzői közé került. Ez óriási teljesítmény! Nagyon büszke vagyok Knipl István középtávfutóra is, aki 1500 méteren EB 4. helyezést ért el. A jelenlegi tanítványaim közül pedig kiemelném Vindics Balázst, aki a válogatott tagja.
Milyen felkészülési módszert javasolna azoknak, akik márciusban szeretnének elindulni a BÚI Félmaraton és Minimaraton rendezvényen, de még csak most látnak neki az edzésnek?
Ez a jelenlegi edzettségi szintjüktől függ. Én a fokozatosság híve vagyok. Ha teljesen kezdők, akkor egyszerűen indítsanak azzal, hogy legyalogolnak egy buszmegállónyi távolságot, aztán kettőt, és így tovább. Ha vidékiek, akkor pedig gyalogoljanak át az egyik faluból a másikba. Futóedzésekbe inkább azután kezdjenek, hogy a gyaloglással már némi edzettséget szereztek. A sikeres felkészüléshez minimum heti háromszori edzést javasolok.
Mit tegyenek azok, akik évtizedeken át nem sportoltak, de szeretnék el- vagy újrakezdeni a mozgást?
Nagy valószínűséggel a buszos módszer az ő esetükben is beválik. De ma már szinte minden városban szerveződnek futóklubok, ahol személyesen is kérhetnek gyakorlottabb sportolóktól szaktanácsot. Eleinte percekben kell csak gondolkodni, nem pedig elérhetetlenül távoli célokat kitűzni. Nagyon motiváló, ha a kezdők barátokkal vágnak bele a sportolásba, így egymást biztathatják. De alapvetően a hobbisportolást nem kell túlgondolni: TV-zés helyett egyszerűen csak vegyünk erőt magunkon, és induljunk kocogni a szabadba. Hiszen a legolcsóbb, legkönnyebben elérhető sport a futás: csak felveszi az ember a futócipőt, és szalad világgá! Első lépésnek remek lehet az úszás is, mert jót tesz a vérkeringésnek, növeli a tüdőkapacitást, jól átmozgat és a gerincet is kíméli. Emellett nagyon szerencsésnek tartom, hogy ma már egyre többen kapnak cafeteria juttatásként sportbérletet a munkahelyükön, ami szintén komoly ösztönző erőt jelenthet.
Ön hogyan készül a márciusi kihívásra?
Egyrészt a versenyzőimmel melegítek, másrészt pedig erősítek. Ez utóbbi célra a konditerem jó választás lehet mindenki számára, aki megengedheti magának. Alapszabály az atlétikában, hogy a dobószámokhoz a felsőtestet kell erősíteni, a futószámoknál pedig természetesen a lábakat, így a futógépeknek nagy hasznát vehetjük a maratonra való felkészülés során.
Mi a véleménye az Ötpróba programról?
Mind az Ötpróba, mind a különféle sportágválasztó rendezvények kiváló lehetőséget kínálnak arra, hogy a fiatalok több sporttípus kipróbálása után megtalálják a nekik valót, és kibontakoztathassák a tehetségüket. Emellett szerintem kiemelten fontos a közösség, elsősorban azért, hogy motiváltak maradhassanak. Hiszen egy jó társasággal akkor is szívesen elmegyünk mozogni, ha éppen fáradtak vagyunk, és egyébként magunktól nem indulnánk el. Már csak az összetartozás és az egymással való törődés miatt is. Ez nagyszerű módszer egyébként arra is, hogy az újévi, sporttal kapcsolatos fogadalmainkat betartsuk. Tahitótfaluban lakom, ahol szintén működik egy helyi közösség: ők közösen járnak sportrendezvényekre, maratonokra országszerte. Emellett szeretem még az Ötpróbában, hogy megmozgatja az egészséges versenyszellemet az emberekben, hiszen valljuk be: szeretünk rivalizálni. Itt kiderülhet, ki miben jó, és mire lehet igazán büszke.