Így kerüld el a tipikus hibákat úszás közben

Ha úszás után nem érzel fáradtságot, vagy épp ellenkezőleg: gyorsan és nagyon kimerülsz, esetleg csigalassúsággal haladsz, netán fájdalmaid vannak a vízben, akkor kezdhetsz gyanakodni, hogy nem a megfelelő technikával úszol. De mi lehet a gond? Lássunk néhány tipikus technikai hibát, amik lehet, hogy téged is érintenek.

Nem fekszel fel rendesen a vízre

Könnyen lelassulhatsz, ráadásul teljesen fölöslegesen égeted az energiádat, ha úszás közben vízre fekvés helyett csak tolod magad előtt a vizet, mintha valami akadály lenne az utadban. Ehelyett inkább működj együtt vele, azaz: minél jobban és hosszabban nyújtsd meg a testedet. Eleinte egy kis időbe telhet, mire ráérzel az ízére, de megéri, mert így könnyedén haladsz majd előre, és még jobban megszereted az úszást.

Kiemeled a fejed mellúszásnál

Te is azok közé tartozol, akik abszurd módon nem tudnak megbarátkozni azzal a ténnyel, hogy az úszás egy vizes sportág? Pedig így van: a víztől bizony nedves lesz a hajad, bármennyire szeretnéd is kímélni a frizurádat, sőt: a füledbe vagy a szemedbe is nagy eséllyel bele fog folyni a víz. Pusztán ezek miatt ne tartsd ki mereven a fejedet mellúszás közben a vízből, hiába csinálják így sokan, mert túlterheled a nyak- és hátizmaidat. Ilyenkor pont az a hatás nem érvényesül, amitől az úszás az egyik legegészségesebb sportág: nem kíméled és nyújtod a gerincedet, helyette plusz terheket pakolsz rá.

Nem siklasz a vízen elég ideig

Az úszás gyorsaságának egyik alapja, hogy a tempózást hosszabb siklás kövesse, majd ismét tempózás jöjjön, és így tovább. Ez adja a mozgás természetes, könnyed ritmusát. Hogy ez gördülékeny legyen, hátúszás közben ne engedd le a csípődet a vízfelszín alá, a gyorsúszásnál pedig ne a hasaddal feküdj fel a vízre, hanem a siklást oldalra fordulva végezd.

Kapkodod a levegőt

Szintén tipikus hiba, hogy úszás közben korábban vesznek levegőt az emberek, mint kellene – még mielőtt az összes levegőt teljesen kifújták volna. Ahogyan az úszásnak van egyfajta üteme, úgy a levegővételnek is ritmikusnak kell lennie. Akkor lélegzel helyesen, és akkor kerülheted el a légszomjat, ha a mély belégzést mély kilégzés követi, és hagyod teljesen kiürülni a tüdődet.

Tipp: A november 25-ei Vizesgála szuper alkalom arra, hogy gyakorold a megfelelő úszástechnikát, ráadásul egy profi versenymedencében. Nevezz a gála előtti úszóversenyre, és szerezz Ötpróba-pontot akár már 500 m teljesítésével!