Nem csoda, hogy olyan sok ember szeret futni, hiszen ahhoz, hogy belevágj, se különösebb előképzettség, se fitneszbérlet, se edzőtársak nem kellenek – elég egy edzőcipő, és már indulhatsz is. Az a bizonyos cipő viszont már nagyon nem mindegy, hogy milyen – főleg, ha magával ragad a futás heve, és rendszeresen koptatni kezded. Mit kell tudnia egy jó futócipőnek? Ha a következő kérdéseket megválaszolod magadnak a választás előtt, akkor biztosan nem nyúlhatsz mellé.
Milyen terepen futsz?
A profi futócipők tervezői figyelembe veszik, hogy milyen helyszínen fogod használni a cipőt. Ezért gondold végig, hogy az aszfaltot, a rekortán pályát vagy a terepfutást részesíted előnyben, és ez alapján kérj tanácsot az eladótól. A túl kemény, merev talpú cipő semmilyen talajon nem tesz jót a lábadnak: amellett, hogy eldeformálhatja azt, még sérülésveszélyes is. A rugalmasabb talpú lábbelik viszont védik az ízületeidet és a gerincedet. A terepfutó cipő stabilabb, erősebben lehet vele kapaszkodni az emelkedőkön, és a felső része is jobban bírja a kiképzést – cserébe viszont kevésbé csillapítja az ütődést, hiszen puhább talajon erre nincs annyira szükség.
Milyenek a lábad adottságai?
Az egyik legfontosabb szempont a cipő kiválasztásánál, hogy tisztában legyél a lábad tulajdonságaival. A komolyabb cipők ugyanis idomulnak a lábfej alakjához, ami mindenkinél egyedi. Jellemző eltérés például a lábfej szélessége. Fontos az is, hogy a teher eloszlása egyenletes legyen, ne terhelődjön túl a talpad egyik része sem. Ekkor kisebb ütés éri a gerincet, az ízületeket és a térdet, így kisebb a kopás esélye. Azt is vizsgáld meg cipővásárlás előtt, hogy kifelé vagy befelé dől-e a lábfejed. Legkönnyebben úgy tudod kideríteni, hogy vizes lábbal ráállsz egy A4-es papírra, utána pedig megvizsgálod a kirajzolódó talpformát. Az is jó módszer, ha alaposan megnézed egy korábbi, sokat használt futócipődet: ha a külső része kopott, akkor a lábad kifelé dől, ha a belső, akkor bedig befelé. Neutrális a lábboltozatod, ha egyenesnek látod a cipő talpát. A befelé dőlő bokához az úgynevezett stabil típusú cipők illenek, a normál és kifelé dőlő lábhoz pedig a semleges típusúak.
A megfelelő méret kiválasztásához szükséged lesz egy általad gyakran használt sportzoknira, amit felhúzol próba előtt. Ne az utcai cipőd méretéből indulj ki: futócipőből eggyel nagyobbra van szükséged! A legjobb, ha délután indulsz cipőt nézni, mert ekkor már kicsit be van dagadva a lábad, ez pedig akár kisebb méretkülönbséget is eredményezhet. Ha megtaláltad álmaid cipőjét, akkor viszont ne csak az egyik lábadra próbáld fel, mert meglepő ugyan, de sokszor a két láb mérete dagadástól függetlenül, alapból is eltérő.
Mennyi a testsúlyod?
A cipőválasztásnál ne felejsd el figyelembe venni a testsúlyodat sem. Ha kicsit nehezebb vagy, akkor nem alkalmasak számodra azok a cipők, amelyeknél a talp középső része túl puha. Ezek ráadásul hamarabb is kopnak, nemcsak a lábnak károsak. Ugyanígy nem lesznek ideálisak azok az ún. naturális lábbelik sem, amelyeknek a kialakítása szinte a mezítlábas futás érzését adja, hiszen ezek kevésbé csillapítják az ütődést.
Mennyit és hogyan futsz?
A futócipők átlagosan 800–1500 km-ig őrzik meg a minőségüket. Ha ennél több kilométer van a lábadban, akkor tudj róla, hogy a lábbelidnek már romlik a csillapítási és tartási képessége, ezért az ízületeid sincsenek már eléggé biztonságban. Hiszen a cipő tágul, illetve ellapul és kopik a talpa. Ezért lehetőleg cseréld le a kilométerhatár elérése után. Rendszeres sportolás esetén ez azt jelenti, hogy félévente, de minimum évente új cipőt ajánlatos venned. A legjobb, ha alapból van egy cserecipőd, és felváltva hordod őket – ez két cipőt jelent egy „szezonban”.
Hosszútávfutóknak az elasztikus fűzős modellek az ideálisak, amelyek menet közben tudnak alkalmazkodni a láb dagadásához. Ha triatlonos vagy, akkor pedig a gyorsfűzős cipők tehetnek jó szolgálatot időspórolás szempontjából.
Ha igazán profi cipőt szeretnél, akkor a legjobb, ha egy speciális futóboltban szoftveres mozgáselemzést kérsz. Az elemzés során egy futópadon kell futnod, miközben a futási stílusodat és a lábad terhelődését egy kamera figyeli, amelynek felvételét egy szoftver elemzi ki a vizsgálat végén. Így pontosan tudni fogod, hol és hogyan terhelődnek az ízületeid, ezért a futási stílusodhoz és a lábadhoz tökéletesen passzoló cipőt tudsz beszerezni.