Mivel a bicikli egy közlekedési eszköz, ezért ugyanúgy szabályok vonatkoznak rá, mint egy autóra. Menet közben viszont nem csak a kötelező felszerelésekre lesz szükséged, de jó, ha nálad van pluszban még pár alapdolog – akár egy hosszabb bringatúrára, akár csak egy pár órás edzésre indulsz. Összeszedtük neked, mi mindent kell kipipálnod a checklisten..
Amit a KRESZ előír
Ha a pénzbüntetést inkább kihagynád az életedből, akkor indulás előtt nézd át, hogy nálad van-a minden, aminek a KRESZ szerint ott kell lennie. Ezek a következők:
- két, egymástól független fék
- csengő
- minimum 2 db borostyánsárga küllőprizma legalább az első keréken
- fehér vagy kadmiumsárga fényű első lámpa (villogó is lehet)
- fehér fényű első fényvisszaverő
- piros fényű hátsó lámpa, ami villogó is lehet
- piros hátsó fényvisszaverő
- rossz látási viszonyok esetén vagy éjszaka lakott területen kívül fényvisszaverő ruházat(láthatósági mellény)
A bukósisak viselése csak akkor kötelező, ha lakott területen kívül 40 km/óra feletti sebességgel tekersz. De semmiképpen sem árt, ha felhúzod más esetben is – az esetleg veled bringázó gyereked fejére pláne.
Amire neked kell gondolnod
Étel-ital
Ha csak egy sima bringás edzésre indulsz, akkor is gondolj a kiszáradás és az eléhezés elleni védelemre – főleg, ha hosszabb távot tűztél ki aznapra célként. Erre már csak azért is nagy szükséged van, hogy egyenletes legyen a teljesítményed, és a figyelmed is éber maradjon, ami a forgalomban különösen fontos. A vízzel vagy izotóniás itallal teli kulacson túl tehetsz a zsebedbe kekszet, illetve müzli- vagy energiaszeletet. Amikor az időeredményeden szeretnél javítani, akkor bontsd ki előre az ételek csomagolását, hogy ezzel se veszíts értékes perceket.
Hosszabb, akár több napos bringatúra esetén nem érdemes magaddal cipelni a fél spájzot, mert többnyire még a kisebb falvakban is van kisbolt, ahol beszerezheted a legfontosabb friss élelmiszereket. „Alapfelszerelésként” elég néhány nem romlandó étel, és persze folyadék.
Szerszámok
Pumpa, pótgumi, pár szerszám és gumiszerelő készlet mindenképp legyen nálad. Nem fogja lehúzni a zsebedet, ha erősen összegumizva egy szerszámos kulacsban tárolod.
Egyéb fontos kellékek
Sose tudhatod, mi fog történni útközben, ezért aTAJ-kártyád, egy kis készpénz és a mobiltelefonmindig legyen nálad külön tokokban.
Nagyobb túrákhoz már szükséged lehet egy vagy több speciális kerékpáros táskára is. Ezeket a csomagtartóra, a kormányra vagy a vázra erősítheted. Ügyelj rá, hogy egyenletesen oszd el a terhet, így nem fog egyik irányban sem elhúzni a biciklid menet közben. A táskádban jó, ha ott lapulnak a következők – a túra időtartamáról és az évszaktól függően:
- biciklizár (esetleg kerékpárriasztó is)
- naptej
- alapgyógyszerek (pl. fájdalomcsillapító, görcsoldó)
- izomlazító krém
- zseblámpa
- esőkabát (esetleg hátizsákra esővédő)
- kinyomtatva (ha nem lenne internet vagy térerő menet közben):térkép, a szállások és pár útmenti kerékpárszerviz címe
Mit ellenőrizz még indulás előtt?
Mielőtt útnak indulnál, vizsgáld át alaposan a bringád állapotát. Ellenőrizd, hogy
- jól fognak-e a fékek;
- elég feszes és olajozott-e a lánc;
- rendben vannak-e a gumik (ne legyen repedés rajtuk, és megfelelő legyen a guminyomás);
- kellően olajozottak-e a mozgó alkatrészek.