8 tanács a biztonságos szabadtéri futáshoz

A közelmúlt eseményei sok szabadban edző futót megrémisztettek: egyre többen tartanak utcai támadástól. Egy-két kirívó esetből viszont nem helyes általánosítani, pusztán ezek miatt ne add fel a kedvenc hobbidat! Ha néhány alapszabályt következetesen betartasz, akkor biztonságban sportolhatsz.

1. Hanyagold a zenehallgatást!

A biztonságod érdekében nagyon fontos, hogy minden neszt időben meghallj. Így nemcsak egy potenciális támadást védhetsz ki, de a baleseteket is megelőzheted. Ha teljesen nem is tudsz lemondani a zenéről, legalább ne üvöltsön teljes hangerővel a füledbe.

2. Sportolj világosban!

Amikor csak teheted, világosban indulj útnak. Késő ősszel és télen persze ez nehezebben kivitelezhető: ilyenkor inkább fontold meg a futópados edzés lehetőségét. Ha mégsem tudsz lemondani a szabadtéri mozgásról, mert muszáj kiszellőztetni a fejedet, akkor viszont válassz olyan helyet, ahol jó a közvilágítás, és esetleg térfigyelő kamera is működik. Sötétebb hajnalokon, szürkületkor és sötétben viselj fényvisszaverő kiegészítőket vagy ruhákat.

3. Vigyél magaddal mobilt!

Valószínűleg egyébként is mindig a zsebedben lapul, de ha futni indulsz, akkor semmiképp se maradjon otthon a mobilod. Szükség esetén, ha van elég lélekjelenléted és időd, segítséget kérhetsz telefonon.

4. Tudjon rólad valaki!

Ne indulj el otthonról anélkül, hogy szóltál volna valakinek. Tudjanak róla, hogy merre tartasz, és mikor vagy várható haza. Ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor arra is megkérhetsz egy családtagot vagy barátot, hogy ha egy megadott időpontig nem érnél haza, akkor csörögjön rád, vagy induljon a keresésedre.

5. Fuss párban vagy csoportosan!

A motivációdnak is jót tesz, ha másokkal együtt rovod a kilométereket: tudjátok egymást biztatni, és a legedzettebb diktálhatja a tempót. Vész esetén pedig valamelyikőtök segítségért tud szaladni.

6. Legyen nálad önvédelmi eszköz!

Egy gáz- vagy paprikaspray vagy kis sokkoló nem foglal sok helyet, veszély közeledtével pedig kincset érhet. Viszont mielőtt elkezded magadnál hordani, próbáld ki, hogyan működik, és szerezz egy kis minimális rutint a használatában. A „védőeszköz” persze te magad is lehetsz, ha időt tudsz szánni néhány önvédelmi edzésre.

7. Forgalmasabb helyet válassz!

Bár nagy a csábítás, hogy csendes, madárfüttyös, eldugott erdei ösvényeket fedezz fel, biztonságosnak semmiképpen nem mondható. Vigyázz magadra, és inkább a kicsit népesebb helyeket részesítsd előnyben.

8. Ne hagyd otthon a kutyát!

Nem véletlenül mondják, hogy a kutya az ember legjobb barátja: a legtöbb eb tűzön-vízen át követi, és megvédi a gazdáját. Számíthatsz rá futás közben is!